Kültür ve Turizm Bakanlığı ile "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü"  
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü"

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü"

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki bakanlık arasında "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme" ve "Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma" alanlarında iş birliği protokolü imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü"

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Ekim´de açıklayacakları vizyon belgesinde de ana konulardan birinin meslek liseleri olduğuna işaret ederek, "Bugün de ona dair bir adım atıyoruz ve Türkiye´nin gerek turizmi gerekse kültürü açısından meslek liseleriyle bağlantılı biçimde son derece değerli bir girişimde bulunuyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy´a teşekkür eden Selçuk, protokolün meslek lisesi, müze ve öğretmenlerle ilgili olmasının değerini artırdığını vurguladı. Bakan Selçuk, şöyle konuştu: "Öğretmenlerin çok daha uygulama temelli çalışmalara yönlendirilmesine, çocukların çok daha fazla iş başı eğitimle kalmasını sağlayan bir yapı söz konusu olacak. Geleneksel Türk sanatları son derece önemli. Çünkü Türkiye´de şimdiye kadar geleneksel Türk sanatları konusunda herhangi bir okul açılmamış. Bu ilk olacak. Bu okul, Türk sanat tarihi açısından el sanatlarının ve diğer geleneksel sanatların geleceğe aktarılması konusunda özel bir girişim. Ayrıca müzelerle ilgili öğretmenlerimiz hakkında da bir iki konu var. Millî Eğitim Bakanlığı açısından çok değerli olan bu mesleki eğitim konusu, bugün çok güzel bir örnekle turizm liseleri örneğiyle taçlanıyor. Bu çerçevede de meslek lisesine verdiğimiz önemin ilk nişanesini sizlerle paylaşmış oluyoruz."
 
Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak
Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile meslek liselerinin turizm programları yeniden yapılandırılacak. İlk kez "Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi" kurulacak. Tüm liselerde müze eğitimi seçmeli ders olacak.  Öğretim programına İngilizce ve Rusça, hazırlık sınıfı olarak eklenecek. Turizm meslek liselerinin öğretim programına İngilizce ve Rusça yabancı dil hazırlık sınıfı eklenecek. Ayrıca, Almanca, Arapça, Çince ve Fransızca, yabancı dil eğitimi kapsamında seçmeli ders olarak okutulacak. Okulların öğretim programları sektörün ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda revize edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamında yapılmasını, öğrencilere burs verilmesini ve mezunların istihdamını sağlayacak. 
 
İlk kez, geleneksel Türk sanatlarına yönelik bir meslek lisesi kurulacak. Bu liseyle son yıllarda hat, ebru, minyatür, çini, tezhip, kalem işi, cilt, ahşap oymacılık, katı, dokumacılık gibi alanlarda yapılan çalışmalar göz önüne alındığında ortaöğretim seviyesinde böyle bir eğitim verilmemesi büyük bir eksiklik olarak değerlendiriliyordu.
 
Protokol kapsamında ilk kez bu alanda eğitim verecek Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak. İstanbul´da açılacak lisenin öğretim programı ve ders içerikleri alan uzmanları, sanatçılar ve iki bakanlığın uzmanları tarafından önümüzdeki günlerde belirlenecek.
 
Öğretmenlerimizin müze ziyareti ücretsiz olacak
Öğrencilerin staj ve beceri eğitimleri bu alanda kurulmuş atölyelerde ve gerçek üretim ortamlarında yapılması sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, okul eğitici ve yöneticilerinin hizmet içi ve işbaşı eğitimleri gerçekleştirilmesine destek verecek, öğrencilere burs verilmesini sağlayacak ve mezunların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamına yönelik mevzuat çalışmalarını gerçekleştirecek. Ortaöğretimde Müze Eğitimi Protokol kapsamında, tüm ortaöğretim kurumlarına "Müze Eğitimi" seçmeli ders olarak konulacak. Dersin uygulamalarının müze ve ören yerlerinde yapılması sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve ören yerlerinde müze dersi uygulamalarının niteliğini artıracak şekilde uzman, materyal ve rehberlik desteği sağlayacak ve öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişlerini sağlayacak.

Haberin Videosu:

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.